Pomnik „Orłów Górskiego” – pamięci Kazimierza Deyny

Celem realizacji pomnika jest upamiętnienie i uhonorowanie wybitnego sukcesu sportowego, jaki osiągnęła drużyna reprezentacyjna piłki nożnej pod wodzą trenera Kazimierza Górskiego, zdobywając III miejsce na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974 r.

Było to osiągnięcie bez precedensu, które to w szarej i ciężkiej rzeczywistości ówczesnych lat dała nam wszystkim możliwość przeżycia olbrzymich wzruszeń i radości.
Z uwagi na fakt, iż nie istnieje ściśle określona lokalizacja dla posadowienia pomnika, sądzimy iż miejsce w którym miałby być zrealizowany powinno posiadać następujące cechy: znajdować się blisko terenów zielonych miasta, w szczególności uznawanych za miejsce do uprawiania rekreacji i aktywnego wypoczynku, zieleń parkowa bądź leśna powinna stanowić naturalne tło dla pomnika, wskazana byłaby bliskość obiektów sportowych, pomnik powinien stanąć blisko pieszego ciągu komunikacyjnego.

Projekt zakłada, iż zasadniczą częścią pomnika (rys.1) jest forma przestrzenna wysokości czterech metrów, nawiązująca do dwóch skrzyżowanych bram. W miejscu przecięcia nad poprzeczkami znajduje się kula (biało-czerwona) imitująca piłkę. Całość znajduje się na szczycie niewielkiej sfery mającej symbolizować wspięcie się na szczyt sławy sportowej.
Wokół sfery zlokalizowane są 24 płyty zawierające odciski stóp zawodników (rys.2) tworzących wówczas reprezentację – dodatkowo wkomponowana jest w całość płyta upamiętniająca nieżyjącego już piłkarza – Kazimierza Deynę.

..

..

KAZIMIERZ DEYNA

 

Urodził się 23.10.1947r. w Starogardzie Gdańskim,  mieście gdzie w miejscowym Włókniarzu stawiał pierwsze piłkarskie kroki.
Od 1966r. piłkarz Legii Warszawa, klubu z którym dwukrotnie mistrzostwo Polski (1969,1970) oraz Puchar Polski w 1973r.
Piłkarz 70-lecia w plebiscycie PZPN i prasy sportowej (1989) w 1994 roku ponownie zostaje wybrany najlepszym piłkarzem polskim z okazji 75-lecia PZPN.
Mistrz olimpijski i król strzelców (9 bramek) z Monachium – 1972 r., wicemistrz olimpijski z Montrealu – 1976 r, zdobywca trzeciego miejsca z drużyną narodową na X Mistrzostwach Świata w RFN – 1974r.
Trzykrotny laureat plebiscytu „France Football” na najlepszego piłkarza Europy – zajął III miejsce w 1974 roku.
Jako pierwszy polski piłkarz zza „żelaznej kurtyny”  grał w  Anglii w drużynie Manchester City (1978-1980).
Od 1981 do 1989 roku grał w drużynie „gwiazd” San Diego Sockers (USA), a później już do momentu tragicznej śmierci
w dniu 01.09.1989 roku w zespole Legends San Diego/Tijuana (Meksyk).
W styczniu 2001 roku zostaje wybrany najlepszym polskim piłkarzem minionego stulecia.

Wstępna koncepcja realizacji projektu budowy pomnika im. ” Orłów Górskiego” – pamięci Kazimierza Deyny

  •  przygotowanie projektu pomnika
  • przedstawienie projektu instytucjom i organizacjom państwowym celem współpracy przy realizacji przedsięwzięcia
  • wstępny kosztorys
  • ustalenie z władzami Gminy Warszawa – Centrum wstępnej lokalizacji – sugerowana lokalizacja posadowienia pomnika – Park Agrykola
  • przedstawienie projektu osobom prywatnym, politykom, sportowcom, artystom, dziennikarzom itp.
  • powołanie Komitetu Budowy Pomnika
  • wybór wykonawcy pomnika
  • przygotowanie odlewów stóp piłkarzy
  • ustalenie terminu uroczystości odsłonięcia pomnika
  • wystosowanie zaproszeń na uroczystość odsłonięcia pomnika do były piłkarzy reprezentantów krajów z którymi ówczesna reprezentacja narodowa rozgrywała mecze tj. Niemiec, Anglii, Włoch, Walii, Holandii, Brazylii, Argentyny, Francji, byłego ZSRR, Szwecji, USA, itd.
  • wybór stadionu na którym rozegrane będzie towarzyskie spotkanie „Orłów Górskiego” z drużyną „Reszty Świata” w dzień odsłonięcia pomnika.
  • Przegląd filmów fabularnych i krótkometrażowych o tematyce piłkarskiej w jednym z kin warszawskich – impreza inaugurującą całość przedsięwzięcia.

* * * * *

Pomysł i opracowanie całości projektu:
Andrzej Łukasik

Współpraca: architekt Michał Michalak